Sırt Ağrıları

Sırt Ağrıları

Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Yoğun çalışma ortamında bulunan, omurga rahatsızlığı yaşayan ve yoğun strese maruz kalan kişilerde sırt ağrısı daha sık yaşanmaktadır. Stres, boyun kaslarının gerilmesine neden olduğu gibi boyundan omuzlara ve sırta giden sinirlerde sıkışma meydana gelerek kaslar gerilir ve ciddi bir sırt ağrısı ile kişi karşı karşıya kalır. Bu sebepler sırt ağrısını oluşturan basit nedenler olarak bilinmektedir. Sırt ağrılarının altında yatan başka rahatsızlıklarda olabileceği kişilerin aklına mutlaka gelmelidir.

Sırt ağrısı en çok masa başı işi yapan insanlarda sıradan bir rahatsızlık olarak görülmektedir. Masa başı işi, masa başında durulduğu süre boyunca kaslara basınç uygulanması sebebiyle ağrılara neden olmaktadır. Eğer bu sebeplerden dolayı nedensizce sırt ağrıları mevcut ise ağrı çeken insanların aklına mutlaka vücutta meydana gelen bir hastalık olduğu gelmelidir. Kalp hastalıkları, akciğer ve safra kesesi rahatsızlıkları sırt ağrıları olarak kendini belli etmektedir.

Romatizmalar ve duruş bozuklukları nedeniyle oluşmaya başlayan skolyoz (omurga eğriliği) sırt ağrılarına sebep olmaktadır. Kişinin fıtık geçmişi var ise veya fıtık başlangıcı yaşıyor ise sırt ağrısı görmesi yine muhtemel bir durumdur. Bu durumlarda uzman tarafından veya bir bilen kişi tarafından sırta yapılacak masajlar basit sırt ağrılarını gidermekle kalmayacak hastalığa bağlı tekrar eden sırt ağırlarında da yatışma sağlayacaktır. Sırt ağrılarının öneme alınarak geciktirilmeden müdahale edilmesi kişinin yaşam standartlarının düşmesine engel olacak ve sağlıklı bir hayat sürdürmesini kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir