Refleksoloji masajı

Refleksoloji masajı

REKLEKSOLOJİ MASAJI NEDİR?

Rekleksoloji masajı kökeni Uzak Doğu’ya dayanan bir masaj türüdür. En önemli faydası vücuttaki gerilimi almaktır. Özellikle nörolojik hastalıkların tedavisinde uygulanmaktadır. Uygulama şekli ise ayaklarda belli noktalara yapılmaktadır. Refleksoloji masajının yaklaşık olarak 5 bin yıllık bir geçmişinin olduğu bilinmektedir. İlk olarak Çin’de uygulanan bu masaj türü daha sonralarda tüm dünyada yaygın hale gelmiştir. Günümüzde tamamlayıcı tıp alanında etkin bir şekilde tercih edilmektedir. Bedendeki serbest enerji akışının daha etkin hale getirilmesi amacıyla tercih edilen bir masaj türüdür diyebiliriz.

Rekleksoloji Masajı Niçin Yapılır?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi refleksoloji masajı vücutta yer alan serbest enerji akışını hızlandırmak amacıyla uygulanmaktadır. Nörolojik hastalıkların tedavisinde etkili bir yöntemdir. Ayak tabanında yer alan refleks noktalarına uygulanmaktadır. El ve parmak tekniklerinin yanında, ahşap bir çubukla basınç uygulayarak da yapılabilmektedir. Masaj sırasında hastanın koltuğu uzanması ve ayaklarını bir tabureye uzatmasıyla masaj uygulanabilmektedir.

Rekleksoloji Masajı Faydaları Nelerdir?

Refleksoloji masajı binlerce yıldır uygulanıyor ve çeşitli faydaları biliniyor. Uygulama sonrasında bedenin tamamen rahatlaması oldukça önemlidir. Sinir sistemini rahatlatması, kan dolaşımını hızlandırması ve derin dinlenme hissettirmesi çok önemli faydaları arasında sayılabilir. Bu masaj türünün uyku kalitesini arttırdığı, enerji akışını dengelediği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, vücutta biriken toksinleri dışarı attığı gibi daha pek çok önemli faydasının olduğunu ifade etmemiz gerekiyor.

Rekleksoloji Masajının Bütüncül Masaj İçerisindeki Yeri Ve Önemi Nedir?

Dünyada bilinen pek çok farklı masaj türü bulunuyor. Tüm bu masajlar içerisinde refleksoloji masajı önem bakımından diğerlerinden farklıdır. Bütüncül masaj içerisindeki yeri ve önemi tartışılmayacak kadar fazladır. Binlerce yıldır tüm dünyada uygulanıyor olması ve çeşitli nörolojik problemleri tedavide kullanılıyor olması bu anlamda büyük önem arz etmektedir.