Masaj Nedir?

masaj nedir

İnsan vücudundaki kas dokuları birbirlerinden bağımsız çalışır ve bu dokular kuruduğunda birbirlerine yapışarak kası katılaştırır. Katılaşan kasları yağlayarak, doğru fiziksel hareketlerle optimum harekete ulaştırma işlemine masaj adı verilir. Bu esnada yağ kullanılmasının sebebi ise, yağın kas etrafındaki kan dolaşımını arttırmasıdır. Böylece kas beslenir ve vücuttaki atık sıvı açığa çıkarılmış olur.

Masajın diğer faydaları arasında selülit, uykusuzluk, eklem ve omurga ağrılarını giderme gibi birçok madde sayılabilir. Aynı zamanda, uygulanan masaj ile deri altındaki kılcal damarların hareketi sağlanarak deri üzerinde terleme meydana gelir. Bu terleme sayesinde vücuttaki ödemin ve zararlı toksinlerin büyük bir çoğunluğu vücuttan atılmış olur. Bu da derinin canlı görünmesini ve cilt güzelliğini doğrudan etkiler. Doğru uygulama ve yeterli seans ile tüm bunlardan yararlanmak mümkündür.

Masaj seansı sayıları, uygulama türüne göre değişim göstermektedir. Bazı masajlar maksimum üç seans gerektirirken, bazıları sonuç verene kadar uygulanabilir.

Faydaları olan her şey gibi, elbette masajın da yan etkileri mevcuttur. Örneğin aşırı dozda yağlama yapıldığında hissizlik, yanlış uygulama hareketlerinde ise bazı sakatlıklar ortaya çıkabilir. Bu durumda doğru masör seçimi de oldukça önemlidir.

Masör seçiminin önemi büyük olsa da, aslında kişinin beden ve sağlık durumu en önemli koşuldur. Masaj yaptırmak isteyen kişilerin kesinlikle yüksek ateş, kalp yetmezliği, açık iltihaplı yara, iç kanama, lif kopmaları, regl, damar tıkanıklıkları ve kan problemi gibi hastalıklara sahip olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde masaj, bu kişiler üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bazı bilimsel açıklamalara göre, hamilelik sürecindeki kadınların da bebek sağlığı açısından masaj yaptırmaması gerektiği öne sürülmektedir.

Bunun yanısıra, risk sahibi bir hastalığı olmayan herkes masaj yaptırabilir, hatta yaptırmalıdır. Özellikle gelişim çağında olan gençlerden, kas dokularını yenilemesi gereken yetişkin bireylere kadar tüm yaş gruplarının kas sağlığı için masaj yaptırması gerekir.

Masaj yaptıran insanların hem fiziksel hem de ruhsal sağlıklarının, diğer insanlara göre daha dengeli olduğu bilimsel olarak saptanmıştır. Bunun nedeni ise masajın hem fizyolojik hem de rahatlatıcı bir etkisinin olmasıdır.