Masaj Nasıl Yapılır?

masaj nasıl yapılır

En etkili rahatlama yöntemi olan masaj, diğer terapilere göre çok daha kolaydır. Yalnızca birkaç temel hareket üzerine yoğunlaşıldığında bile, ne kadar ustaca bir iş çıkarıldığı gözle görülebilir. Zaten masajın bilinen tüm dalları, bu temel hareketlerin çeşitliliği ile ortaya çıkmıştır.

Masajın temeli sıvazlama hareketine dayanır. Bu hareket genellikle, masaj esnasında vücuda yayılacak yağı uygulamak için kullanılır. İlk aşama olan bu uygulama, farklı ritimlerle devam ettirilerek çeşitlendirilebilir. Örneğin hafif yapıldığında sakinleştirici, sert yapıldığında ise uyarıcı etki gösterir. Sıvazlama işleminin diğer etkileri arasında kan dolaşımını düzenlemesi, katı kasları gevşetmesi ve sinir uçlarını yatıştırması da sayılabilir. Zaten bir masajın tamamlanabilmesi için, kasların tamamen yumuşamış olması gerekir.

Sıvazlama hareketi, yayılan ve dairesel olarak ikiye ayrılır. Yayılan sıvazlamalar iç noktalardan dışarıya doğru uygulanırken, dairesel sıvazlamalar kesintisiz bir şekilde daire çizerek uygulanır. Her iki yöntem de tüm vücuda uygulanabilir.

Sıvazlama işlemi bittikten sonra genellikle ikinci aşama olarak iki elin art arda yukarıdan aşağıya indirildiği kedi hareketi uygulanır. Bu harekette herhangi bir basınç uygulanmaz, bu nedenle bu işleme sıvazlama sonrası vücut dinlendirme de denilebilir. Tercihen sırt bölgesine uygulanır.

Tüm masaj çeşitlerinde istisnasız olarak kullanılan bir diğer yöntem ise yoğurma tekniğidir. En önemli özelliği gergin kasları etkili bir şekilde gevşetmek olan bu teknik, diğerlerine göre biraz daha sert olduğundan kaba et ve omuzlarda daha sık kullanılır.

Masaj tekniklerinin en eski ve vazgeçilmez yöntemi ise vurma hareketidir. Bu hareket ile daha sert uygulamalarda bulunularak kan dolaşımı harekete geçirilir. Genellikle sırt ve bacak bölgelerine uygulanır.

Vücut üzerindeki küçük bölgelere yapılacak masajlarda ise yalnızca başparmak kullanılır. Genellikle alın ve bilek bölgeleri bu uygulamaya dahil edilir.

Tüm masaj çeşitleri, işte bu temel hareketler ile yapıldığında doğru masaj niteliğine sahip olmaktadır.