Lenf Drenaj Masajı

lenf drenaj masajı

LENF DRENAJ MASAJI NEDİR?

Lenf drenaj masajı hücre ve dokulara besin taşıyan ve de vücudumuzda biriken ödemleri atmamıza yardımcı olan bir masaj türüdür. Vücudumuzu yenilemeye yarayan beyaz kan dolaşımına lenf drenaj adı verilmektedir. Vücudun belli bölgelerinde lenfler mevcuttur. Bu lenfler çeşitli sebeplerden dolayı bloke olabilmektedir. Bloke hale gelen lenfleri harekete geçiren bu masaj yöntemi son derece sağlıklıdır. Lens sıvısının dokular arasında dolaşımını hızlandıran bu uygulama çeşitli hastalıkların giderilmesinde popüler olarak uygulanmaktadır.

Lenf Drenaj Masajı Niçin Yapılır?

Lenf drenaj masajı lenf bezlerine uygulanır. Çok hafif bir şekilde lenf bezlerine uygulanan masaj sayesinde lenf sıvısı harekete geçer ve dolaşımı hızlanır. Diğer masaj türleri ile kıyaslandığında daha monoton olması ve tekrarlanan hareketlerden oluşmasını ön plana çıkarabiliriz. Dolaşım sisteminin düzene girmesi ile birlikte vücutta biriken toksinler kısa sürede dışarı atılır. Bu sayede ağrılar ortadan kalkar ve bağışıklık sistemi güçlenir.

Lenf Drenaj Masajı Faydaları Nelerdir?

Lenf drenaj masajının düzenli bir şekilde uygulanması çok önemlidir. Düzenli uygulanması halinde orta ve uzun vadede cildin daha güzle hale geldiğini fark edebilirsiniz. Fazla kilolardan kurtulmak ve selülütleri yok etmek için de lenf drenaj masajı tavsiye edilmektedir. Kilo verme konusunda faydaları bilinen bu masajın bölgesel yağlar üzerinde de etkisi tartışılmaz. Bunun yanında kadınların hamilelik dönemlerinde en çok yaşadığı şişkinlik sorununun giderilmesi için de uygulanmaktadır.

Lenf Drenaj Masajının Bütüncül Masaj İçerisindeki Yeri Ve Önemi Nedir?

Lenf drenaj masajının bütüncül masaj içerisindeki yeri ve önemi tartışılmaz. Uygulanışı diğer masaj türlerinden farklıdır. Sabit ve birbirini tekrarlayan hareketlerden oluşması farklı özellikleri arasındadır. Lenf bölgesine uygulanarak dolaşımı hızlandırması, kilo, bölgesel yağ ve selülütleri yok etmesi önemi açısından belirtilebilir.