Kulunç

kulunç

Kulunç Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Kulunç iki kürek kemiği ve omuz başları arasında olan sırt bölgesinde oluşmaktadır. Kronik ve şiddetli ağrıya neden olan bir hastalıktır. Kulunç ağrılarının görüldüğü diğer bölgeler genellikle bel, boyun, kas dokularıdır. Kulunç ağrıları kronik olarak görülmektedir ve geçmesi uzun sürdüğü gibi ağrılarının şiddeti dayanılmaz noktalara kadar çıkmaktadır. Kulunç oluşumunu engellemek için kaslara aşırı yüklenmemek, doğru pozisyonlarda oturmak, hareketsiz kalmayarak gün içinde aktif olmak, üşütmemeye dikkat etmek gerekmektedir.

Kulunç oluşumunun yaş ile alakası bulunmamaktadır. Ağır kaldırarak boyun ve omuzlara yüklenmek kuluncu tetikleyen faktörlerdendir. Bir bebeğin rüzgâra maruz kalmasının ardından kulunç belirmesi erken yaşlarda görülebildiğinin kanıtıdır. Mesleki açıdan omuz, sırt ve boyun zorlanması yaşayan kişilerde de sık sık oluşan hatta kronikleşen bir rahatsızlıktır. Ağrıların dinmesi için boyun bölgesine, sırt ve omuzlara masaj yapmak kulunca en iyi gelen yöntemlerdendir.

D vitamini eksikliğinde de kulunç oluşumuna sıkça rastlanılmaktadır. Bazı durumlarda kişinin ailesinde kulunç bulunması kendisine genetik olarak aktarılmasına sebebiyet vererek hiçbir neden olmaksızın oluşabilmektedir. Aşırı stres ve psikolojik rahatsızlıklar vücudun gerilmesine sebep olarak tetikleyici nedenler arasında yer alır.

Kulunç ağrıları hareket kısıtlılığına sebep olduğu için kişinin meslek hayatını etkilemektedir. Günlük hayatındaki rutinlerini kısıtlayacaktır. Kulunç ağrılarını belirdiği andan itibaren gidermeye çalışmak ağrının yerleşmesini önleyecektir. Ağrının dinmediği, şişliğin fazla olduğu durumlarda bölgeye masaj uygulamak şişliği indirerek gevşemeyi sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir