Kolda Sinir Sıkışması

kolda sinir sıkışması

Kolda Sinir Sıkışması Nedenleri Nelerdir?

Şiddeti fazla olan kol ağrılarında akla ilk sinir sıkışması gelmektedir. Başlıca belirtilerinden biridir. Eğer ağrının ardından kolda his azalması ve uyuşma hissediliyorsa, gözle görülür bir kas seğirmesi mevcutsa sinir sıkışması olması muhtemeldir. Bu belirtilerin yaşandığı sırada kişi kolunu hareket ettirmeli ve durumu ölçmelidir. Eğer ağrı artıyor, hareket durduğunda yavaşlıyorsa sinir sıkışması var olduğu daha net bir şekilde belirlenir.

Kolda sinir sıkışması birçok nedene bağlı olarak gelişmektedir. Kasların aşırı yorulduğu bir günün sonunda, kıkırdak dokularında oluşan bir hasar sonrasında, gece uykusunda yanlış bir pozisyon ile uykunun sürdürülmesinin ardından, darbe ve burkulmaların neticesinde sinir sıkışması meydana gelmektedir. Özellikle dirseğin etrafında oluşan kistlerin sinirlere baskı uygulaması kaçınılmaz oran ile sinir sıkışmasına neden olmaktadır. Kol ekleminde kireçlenme yaşayan bir kişinin sık sık yaşadığı bir durumdur.

Kolda sinir sıkışması yaşayan bir kişinin kolunu dinlendirmesi, egzersiz yaparak sinir sıkışmasını gidermesi gerekmektedir. Fakat kolu yormaya devam etmek sinir sıkışmasını artıracağı için dikkatli olunmalıdır. Kolu yormak yerine yapılacak hafif bir masaj sinir sıkışmasını çözerek kol kaslarını ve sinirleri gevşetecek, ağrıyı dindirecektir. Masaj sinirlere olan baskıyı azaltacağı için özellikle uykuda sinir sıkışmasına yakalanan bireylere uygulanması kısa süre içerisinde uykularına geri dönmelerine yardımcı olacaktır. Bir havluya buz koymak ve buz torbasını sinir sıkışması olan kola koymak şişliği ve ağrıyı geçirecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir