Kolda Güç Kaybı

kolda güç kaybı

Kolda Güç Kaybı Nedenleri Nelerdir?

Tek veya iki kolda güç kaybı şikâyetleri basit nedenlerden ötürü gelişmekte olduğu gibi ciddi nedenlere dayalı olarak da gelişebilmektedir. Altında yatan nedenlerin kişi tarafından araştırılarak ciddi bir nedene dayalı olmadığı konusunda emin olunmalıdır. Güç kaybı kısa bir süre devam etmesinin ardından bir daha vücutta gözlemlenmediyse yorgunluğa ve zorlanmaya dayalı olduğu düşünülebilir. Uzun süre devam eden güç kaybında ise kalp krizi veya boyun fıtığı, sinir sıkışması gibi rahatsızlıklar olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Kolda Güç Kaybı Sebebi Olan Ciddi Nedenler

l MS hastalığı

l Vücutta kist

l Sinirsel hastalıklar

l Tendonların iltihaplanması

l Karpal tünel sendromu

l Beyin rahatsızlıkları ve tümörler

l Triod bezi rahatsızlıkları

l Kalp krizi

l Felç

Kollarda meydana gelen güç kaybına yapılması gereken müdahaleler düşünüldüğünde en uygun seçeneklerde altında yatan nedenin bulunması ve nedenin ortadan kaldırılması yer almaktadır. Koldaki güçsüzlüğe yapılacak diğer müdahalelerde masaj uygulaması da yer almalıdır. Masaj sayesinde gücünü kaybeden kol tekrar eski haline gelebilir, ağrı veya uyuşukluk geçerek kolda rahatlama sağlanabilir ve kişinin yorgunluğa, zorlanmaya bağlı bir güç kaybı söz konusu ise masaj kolun dinlenmesine olanak sağlayarak en doğru uygulama olacaktır.

Eğer bir boyun fıtığı söz konusu ise boyun bölgesine yapılacak hafif masajlar kollara da etki göstererek dolaylı yoldan rahatlamaya destek olmaktadır. Fıtık ilerlemeye başladığında omurların arasından disk çıkış yapmaktadır. Diskin çıkış yapması disk etrafındaki sinirlere uygulanan baskıyı meydana getirmektedir. Bu durum kollarda ağrıya, güç kaybına neden olmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir