Diz Ağrısı

Diz agrisi

Dizde Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Eklemlerin sağlıklı olması günlük hayatta yaşamı sağlayan en büyük etmendir. Eklemlerde oluşan herhangi bir rahatsızlık kişinin günlük hayatını etkileyerek büyük oranda yaşamına kısıtlılık getirebilmektedir. Bir dizde ağrı oluşması dahi kişinin yürümesini, merdiven çıkmasını, düzenli uykusunu engelleyecektir. Dizde ağrı ile karşı karşıya kalan bir kişinin sebeplerini tespit ettirmesi gereklidir. Sebebini öğrenmesi diz ağrısını sonlandırmasına olanak sağlayacak, önlem almasını kolaylaştıracaktır.

Diz ağrısı birçok nedene bağlı gelişmektedir. Aşırı spor yapmak, uzun yürüyüşler, sakatlanmalar, yapılan ters hareket, esneme hareketlerine önem vermeden yapılan aktiviteler, birtakım hastalıklar (menüsküs, kireçlenme…) dizde ağrı oluşmasına sebep olmaktadır. Diz ağrılarına karşı uygulanan masaj teknikleri ağrıları hafiflettiği için günlük veya haftalık olarak belirli bir düzen içerisinde yapılabilmektedir. Sık ve tekrar eden ağrılar için düzenli, ara sıra yorgunluğa bağlı sebeple ortaya çıkan ağrılar için ise ihtiyaca bağlı olarak masaj yapılması fayda sağlayacaktır. Hastalık sebebi ile meydana gelen diz ağrılarında ise hastalığı geriletme özelliği gösterecektir.

Dizde ağrı mevcutsa ağrı dindirilene kadar hareketin kişi tarafından kısıtlanması, istirahat edilmesi gerekmektedir. İstirahat edildiğinde dizde oluşan ağrının artışı duracak ve ağrı azalma yönünde ilerleme gösterecektir. Yapılan sıcak ve soğuk kompresler ağrının şiddetini hafifletmede yardımcı olacaktır. Romatizma sebebiyle dizde ağrı oluşuyor ise dizleri sıcak tutmak sızıyı minimuma indirgeyecektir. Kişilerin diz ağrılarını hafife almaması diz ağrılarının kronikleşmesini önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir