Bel Kayması

bel kayması

Bel Kayması Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Doğum sırasında yaşanan komplikasyonlar, anatomik problemler bel kaymasına doğuştan sebep olmaktadır. Bel kayması vücutta L5 omurunun dışarı doğru kaymasıdır. Kişinin sosyal yaşamını etkileyerek ağrılı dönemler geçirmesine sebep olmaktadır. Kimi zaman ameliyat ile onarım sağlanmakta kimi zaman ise ameliyatsız ilaç, korse, masaj ile müdahale edilmektedir. Bazı sporların zorlayıcı hareketlerinden ötürü bel kayması yaşandığı unutulmamalı ve sporların bel sağlığına olumlu etkisi olacak türlerinin tercih edilmesi bel fıtığına yatkın kişiler tarafından düşünülmelidir.

Beli zorlayan sporlar ile meşgul olan insanların kalça üzerine düşüşleri sık sık yaşanıyorsa kontrollü düşmeyi öğrenerek bel ve kalça incinmelerine karşı tedbir almaları bel sağlığını koruyacaktır. Ağır eşya kaldırma işlemlerinde ağırlığı bele vermek yanlış bir tutumdur. Genellikle taşıma işleri yapan kişilerde bel kaymasının sıklıkla görülmesinin altında bele yüklenilmesi yatmaktadır. Dikkatli taşıma gerçekleştirmek ve ağırlığı bele vermekten kaçınmak gerekmektedir.

Bel kaymasının düzelebilmesi için egzersiz yapmak faydalıdır. Hafif kaymalarda egzersiz ve korse yeterli olacaktır. Korsenin kullanılması aynı zamanda hareketi kısıtlayarak bel kaymasının ilerlemesini engelleyerek durumun iyiye gitmesini sağlar.

Bel kaymasının yarattığı ağrılara masaj yapılarak hafifletme sağlanabilir. Zorlanmadan dolayı oluşan bel kaymalarının zorlanmanın ardından masaj uygulaması gerçekleştirilmesi kaymayı engelleyebilir. Kayan omurun daha yeni kayması sebebiyle kaynamadan yerine geri oturması hafif masajların etkisiyle gerçekleşebilmektedir. Etkili ve doğru bir müdahale ile geç olmadan çözüm bulunabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir