Bel Fıtığı

bel fıtığı

Bel Fıtığı Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Bel fıtığı oluşumu bel ve bacaklarda şiddetli ağrılar meydana getirir. Omurga, boyun, sırt ve bel olmak üzere 3 kısma ayrılmaktadır. Bel bölgesinde bulunan diskler hasar gördüğünde sinirlerde sıkışma meydana gelmekte ve kişide bel fıtığı oluşmaktadır. Bel fıtığının belirtileri her kişide aynı şekilde görülmemektedir. Bazı insanlarda bel fıtığına dair hiçbir belirti görülmeyebilir. En bilinen belirtilerin gözlenmesi kişiyi uzman yardımına sevk etmektedir.

Vücut bel fıtığına karşı sinyaller vermeye başlamaktadır. Belden aşağı doğru bacaklara yayılan ağrılar en belirgin ve yaygın belirtilerdendir. Öksürükler kişinin hareketliliği fazla olduğunda veya ani bir hareketinde şiddetlenir. Ağrılar kalçalara ve parmaklara kadar yayılım göstererek kişinin dayanamayacağı noktalara kadar ağrı şiddeti yükselebilmektedir.

Bacaklarda uyuşukluk meydana gelecek ve kişinin yürümesini güçleştirecektir. Bu gibi durumlarda bacaklara yapılacak masaj kişinin yürümesini kolaylaştıracak ve uyuşukluğu geçirecektir. Hasarlı omurga siyatiklere baskı yapacağından ötürü sinir köklü ağrıları meydana gelecektir. Siyatik ağrıları geniş bölgeleri kapsadığı için hastanın hareketini kısıtlayarak yatak istirahatına mecbur bırakmaktadır.

Bel fıtığı görülme sıklığı yaşı ilerlemiş kişilerde daha fazladır. Zamanla disklerde bulunan sıvılar azalmaktadır. Bu nedenle yaşlılarda bel fıtığı riski daha yüksek, gençlerde daha azdır. Orta yaş insanlarda da bel fıtığı görülebilmektedir. Özellikle hamilelik sürecinde kadının aşırı kilo alması sonucu sinirlere şiddetli bir baskı uygulanır ve bel fıtığı riski meydana gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir