Bel Ağrısı

bel ağrıları

Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Sosyal yaşamı sekteye uğratan bir rahatsızlık olan bel ağrısı yorgunluktan ve zorlanmadan kaynaklanabileceği gibi çeşitli rahatsızlıkların belirtisi olarak da görülebilmektedir. Bel ağrıları belde kilitlenmelere neden olduğunda kişinin hareketi kısıtlanır ve şiddetli bir ağrı yaşar. Kireçlenme, kemik erimesi, tüberküloz ve brusella gibi hastalıklar bel ağrısı ile kendilerini belli etmektedirler. Ağrıların geçmediği veya sürekli tekrar ettiği gözlemlendiğinde uzmanlara başvurularak hastalıkların taraması yaptırılmalıdır.

Hiçbir hastalık söz konusu değilse, sadece yorulma, ağır işler, bel zorlanmaları ve yaş nedeniyle ortaya çıkan bir bel ağrısı söz konusu ise kişileri rahatlatacak masajlar bel ve bacaklara yapılarak ağrıların hızlı bir şekilde dinmesi desteklenebilmektedir. Ancak bel fıtığının bir belirtisi olarak beliren bel ağrısının önemsenmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

En sık 35-50 yaşları arasında görülmektedir. Genç yaşlarda görülen bel ağrıları duruş bozukluğu, skolyoz gibi nedenlere bağlı olarak görülebilmektedir. En çok genç kesimde görülme sebebi öğrencilikte masa başında oturmak ve ağır çantalar taşımaktan dolayıdır.

Travmatik sebepler omurganın kırılmasına, disk kaymasına sebep olabilir ve bu durumlar bel ağrılarının nedenleri olabilmektedir. Kırık veya disk kaymasında vücudu zorlayıcı tüm hareketlerden kaçınılmalı ve uzun süre dinlenilmelidir.

Bel ağrılarının psikolojik sebeplere dayandığı da görülmektedir. Gergin günler geçirmek, sinir krizleri, yoğun stres, üzücü olaylar bel ağrılarına neden olabilmektedir. Psikolojik ve yorgunluğa, zorlanmalara karşı sevilen masaj yağları ile masaj yapmak doğru ve etkili bir müdahale olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir